Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home3/rcar2701/public_html/forum/includes/utf/utf_tools.php on line 1781
Afiseaza topic - Masina europeana vs Masina asiatica Car-Sale.ro Forum • Afiseaza topic - Masina europeana vs Masina asiatica

Masina europeana vs Masina asiatica

Ultimele achizitii! Masini noi si/sau la mana a doua recent achizitionate! Descrieri, poze, plusuri si minusuri!
Regulile Forumului
Posteaza un nou topic daca ti-ai achizionat recent o masina noua sau la mana a doua! Poze si imrpesii!
  • Advertisement
Car-Sale.ro Anunturi Auto - postare/cautare gratuita, posibilitate de adaugare poze de dimensiuni mari (500kb), numar de poze nelimitat, afisare gratuita pe prima pagina prin rotatie, printare poster anunt, posibilitate de postare intrebari in legatura cu anuntul dvs. de catre cumparatori (veti fi instiintat automat pe mail cand vi se adreseaza o intrebare), posibilitate de marcare a anuntului ca Vandut pentru o mai buna colaborare cu utilizatorii siteului in vederea crearii unei relatii de incredere, forum, chat. Viziteaza acum!

Poti selecta 1 optiune

Vezi rezultatele

Mesajde catre rvemis » 29 Ian 2009, 11:27

Am remarcat ca exista o competitie stransa intre masinile din asia si cele europene pe piata actuala. Am rugamintea sa veniti cu argumente clare, experiente, date concrete, eventual de pe net, etc., orice informatie care va poate sustine punctul de vedere.
rvemis

Inscris: 29 Ian 2009, 11:03

Re: Masina europeana vs Masina asiatica

Mesajde catre rvemis » 29 Ian 2009, 11:38

Eu sunt posesorul unui Hyundai i30, 1.6 122 CP pe care am cumparat-o in August 2008. Raportul pret - dotari la momentul repectiv a fost unul f bun in sensul ca daca as fi vrut o masina europeana cu acelasi motor si aceleasi dotari as fi dat undeva la 17000 euro. Eu zic ca e o diferenta neta. Daca imi gasiti masina europeana la aceeasi dotari si la pretu asta ... inseamna ca m-am inselat.Apropo...sunt f multumit de ea :).

DATE TEHNICE
Mecanica
Capacitate cilindrica (cc) 1591
Combustibil benzina
Putere (CP/rpm) 122/6200
Cuplu Maxim (Nm/rpm) 154/4200
Cutie de viteza/Nr.rapoarte M/5
Viteza maxima (km/h) 192
Acceleratie 0-100 km/h (s) 11.1
Consum (litri/100km)/Emisii CO2 (g/km)
- urban 8.0/192
- extraurban 5.2/128 Nivel poluare EURO 4
- mediu 6.2/152

Dimensiuni
Dimensiuni L/l/h (cm) 424.5/177.5/148
Capacitate portbagaj (dmc) 340/680
Capacitate rezervor (litri) 53
Greutate (kg) 1368
Ampatament (cm) 265
Ecartament (cm)
- fata 155.2
- spate 155

DOTARI INCLUSE IN PRET
ABS + amplificator de franare 10" (servofrana) + ESP (Control Electronic Stabilitate)
Aer conditionat manual
Airbag sofer + pasager + airbag-uri laterale si cortina (intrerupator airbag pasager)
Bancheta spate rabatabila 6:4
Bara fata + spate in culoarea caroseriei
Blocarea usilor spate pentru siguranta copiilor
Ceas digital + calculator de bord
Centuri siguranta cu avertizor de necuplare
Consola centrala cu cutie de depozitare si cotiera
Deschidere capac rezervor din interior
Faruri cu reglaj pe inaltime + proiectoare ceata
Frane fata si spate cu discuri
Geamuri electrice fata + spate cu coborarea automata a geamului (sofer)
Jante - 5.5J 15 otel / anvelope - 195/65R15 + capace roti
Oglinzi laterale (incalzite electric) si manere usi in culoarea caroseriei
Parbriz cu protectie solara + geamuri spate/luneta cu tenta de culoare
Plafoniera centrala + lampa de lectura + parasolar iluminat
Port USB 2.0 + AUX
Scaun sofer cu reglaj pe inaltime si suport lombar
Comenzi audio pe volan
Scaune fata cu tetiere active
Scaune fata incalzite
Servodirectie asistata electric
Sistem Audio (Radio+Cd+Mp3) + 4 boxe + 2 twetere
Sistem ISOFIX pentru fixare scaun copil
Spalator si stergator fata cu stergere intermitenta si temporizare variabila
Spalator si stergator spate
Telecomanda inchidere centralizata + deschidere portbagaj
Torpedo cu refrigerare si iluminare
Transmisie manuala 5 trepte
Volan si schimbator imbracate in piele
Volan cu reglaj manual pe inaltime
PRET (fara TVA): 11,295 EURO
PRET (cu TVA): 13,441 EURO
rvemis

Mesajde catre bogdan_sxv » 29 Ian 2009, 11:47

In ultimii ani masinile asiatice au facut progrese remarcabile din punct de vedere al designului.E greu sa spui ca preferi numai masini asiatice sau numai masini europene. Cred ca acest versus trebuie facut pe clase de masini. Da exemplu, sunt oameni care prefera o masina europereana din clasa compacta si o masina asiatica din clasa medie.
bogdan_sxv

Inscris: 26 Ian 2009, 13:13

Mesajde catre Administrator » 29 Ian 2009, 11:48

bogdan_sxv scrie:In ultimii ani masinile asiatice au facut progrese remarcabile din punct de vedere al designului.E greu sa spui ca preferi numai masini asiatice sau numai masini europene. Cred ca acest versus trebuie facut pe clase de masini. Da exemplu, sunt oameni care prefera o masina europereana din clasa compacta si o masina asiatica din clasa medie.

de ce? pentru ca e mai ieftina o masina asiatica de clasa medie decat una europeana? :D
Administrator
Site Admin

Inscris: 22 Ian 2009, 01:19

Mesajde catre rvemis » 29 Ian 2009, 11:55

Pentru mine momentan e f important pretul. Intradevar exista clase de oameni care nu ar da ptr nimic in lume finetea unui mercedes ... pe un nissan sa zicem. Dar acei oameni sunt oameni ptr care nu conteaza o diferenta de 10000 euro. Ptr mine conteaza ...
rvemis

Mesajde catre bogdan_sxv » 29 Ian 2009, 12:04

Vorbim de masini aproximativ egale ca pret. Mie de exemplu din clasa medie imi place honda accord iar din clasa compacta imi place renault megane.
bogdan_sxv

Inscris: 26 Ian 2009, 13:13

Mesajde catre asultan » 29 Ian 2009, 12:27

Sunt posesor al unei masini KIA C'eed, cumparata in mai 2008. Sunt foarte multumit de ea pana acum. Consider ca la dotarile cu care vin, masinile asiatice nu au concurenta pe piata europeana. Cat despre cei de la KIA, au facut progrese remarcabile in ultimii 2 ani. Bravo lor!
asultan

Inscris: 29 Ian 2009, 12:23

Mesajde catre mihai.mirosanu » 29 Ian 2009, 12:47

asultan scrie:Sunt posesor al unei masini KIA C'eed, cumparata in mai 2008. Sunt foarte multumit de ea pana acum. Consider ca la dotarile cu care vin, masinile asiatice nu au concurenta pe piata europeana. Cat despre cei de la KIA, au facut progrese remarcabile in ultimii 2 ani. Bravo lor!

Sunt de acord cu ce ai spus despre KIA C'eed, mai ales la dotari. Eu nu am nimic cu nimeni, am un prieten care are un Hyundai i30 si e la fel de multumit. Ideea este sa vedem ce se intampla cu aceste masini in 4-5 ani. Cat de fiabile sunt atunci. Cde la volkswagen au demonstrat-o de exemplu pe golfuri.
vrrruuuuummmmmm!
mihai.mirosanu

Inscris: 22 Ian 2009, 14:26

Mesajde catre rvemis » 29 Ian 2009, 13:32

mihai.mirosanu scrie:
asultan scrie:Sunt posesor al unei masini KIA C'eed, cumparata in mai 2008. Sunt foarte multumit de ea pana acum. Consider ca la dotarile cu care vin, masinile asiatice nu au concurenta pe piata europeana. Cat despre cei de la KIA, au facut progrese remarcabile in ultimii 2 ani. Bravo lor!

Sunt de acord cu ce ai spus despre KIA C'eed, mai ales la dotari. Eu nu am nimic cu nimeni, am un prieten care are un Hyundai i30 si e la fel de multumit. Ideea este sa vedem ce se intampla cu aceste masini in 4-5 ani. Cat de fiabile sunt atunci. Cde la volkswagen au demonstrat-o de exemplu pe golfuri.

In 5 ani imi iau Bentley .... :)))
rvemis

Mesajde catre rvemis » 29 Ian 2009, 13:44

mihai.mirosanu scrie:

i30 are 7 ani garantie la grupul motopropulsor... prin urmare cred ca asta spune multe despre fiabilitate.Daca nu ar fi fiabila nu cred ca le-ar convine sa te duci in fiecare luna la ei sa ti-o repare moca ...
rvemis

Urmatorea

Revenire la Mi-am luat masina!